UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Jerzy Śliziński

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Śliziński
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1920
Usti nad Labem

Data i miejsce śmierci

15 kwietnia 1988
Warszawa

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: slawista, badacz folkloru słowiańskiego
Grób prof. Jerzego Ślizińskiego na cmentarzu w Milanówku

Jerzy Śliziński (ur. 14 lipca 1920, Usti nad Labem, zm. 15 kwietnia 1988 Warszawa) – slawista, pisarz, badacz folkloru słowiańskiego[1].

Życiorys

Urodzony w Czechach. Studiował orientalistykę na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą później kontynuował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał tytuł magistra. Po skończeniu studiów ożenił się z Polką i pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki, gdzie prowadził lektorat języka czeskiego w Seminarium Slawistycznym. W końcu lat 40. odnalazł nieznaną korespondencję Bolesława Jabłońskiego, którą opracował pisząc na jej podstawie swoją pracę doktorską. W 1956 roku uzyskał tytuł docenta, w 1964 – profesora nadzwyczajnego, a w 1986 zwyczajnego. Był wieloletnim pracownikiem Instytutu Słowianoznawstwa PAN i Uniwersytetu Warszawskiego.

Prowadził badania nad działalnością Braci Czeskich w Polsce oraz folklorem słowiańskim. Dużą część jego dorobku naukowego stanowiły opracowania dotyczące mniejszości słowiańskiej w Niemczech – Serbołużyczan. Jerzy Śliziński wydał w NRD zbiór bajek łużyckich, które zbierał podczas samodzielnych poszukiwań we wsiach łużyckich.

Był redaktorem publikacji Bracia Grimm i folklor narodów słowiańskich Wrocław 1989. Wydał także zbiór referatów z sesji naukowej poświęconej związkom literatury Polski i Łużyc pt. Polsko-łużyckie stosunki literackie oraz opracował zbiór artykułów pt. Literatury słowiańskie o drugiej wojnie światowej – Wrocław 1973.

W 1973 prof. Śliziński zorganizował w Warszawie konferencję międzynarodową poświęconą wielkiemu łużyckiemu poecie Jakubowi Bart-Ćišinskiemu.

Jego córką jest historyczka sztuki i kuratorka Milada Ślizińska.

Zmarł 15 kwietnia 1988 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu w Milanówku.

Dzieła

  • Jan III Sobieski w literaturze narodów Europy, Warszawa 1979.
  • Lenartowicz wśród Słowian zachodnich, Kraków 1972.

Przypisy