UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Ludwik Kos-Rabcewicz-Zubkowski

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik Jan Kos-Rabcewicz-Zubkowski
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1914
Pawłowsk, Rosja

Data i miejsce śmierci

1991
Kanada

Zawód, zajęcie

slawista, prawnik

Ludwik Jan Kos-Rabcewicz-Zubkowski (ur. 15 lipca 1914 w Pawłowsku[1], zm. 1991 w Kanadzie) – polski slawista i prawnik, specjalista w dziedzinie prawa arbitrażowego, kierownik referatu antysowieckiego wydziału wschodniego Sekcji Politycznej Departamentu Spraw Zagranicznych Delegatury Rządu na Kraj[2].

Życiorys

Walczył podczas powstania warszawskiego w stopniu podporucznika, należał do Kierownictwa Produkcji Uzbrojenia przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, posługiwał się pseudonimami „Korab” i „Kos”[3]. Po II wojnie światowej emigrował do Kanady, na Uniwersytecie w Montrealu był profesorem slawistyki, a także wykładał prawo międzynarodowe i cywilne[4]. W 1967 został wykładowcą porównawczego prawa karnego na Uniwersytecie w Ottawie oraz prowadził badania nad teorią i praktyką arbitrażu w międzynarodowych stosunkach handlowych. Członek korespondent Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie[4], Polskiego Towarzystwa Heraldycznego[5], Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie (w latach 1989–1991 Prezes Oddziału Ottawskiego)[6].

Publikacje

Ludwik Kos-Rabcewicz-Zubkowski ogłosił ponad 60 publikacji naukowych oraz wiele artykułów w czasopismach specjalistycznych, był współautorem publikacji prawnych. Ponadto był autorem książek z dziedziny międzynarodowego prawa arbitrażowego i wykładni prawa krajów komunistycznych.

  • "Sir Casimir Stanislaus Gzowski: A Biography" /1959/;
  • "Procedural rights of aliens before tribunals in Poland";
  • "The legal aspects of trade with Communist countries" /1966/;
  • "The Poles in Canada" /1968/;
  • "East European rules on the validity of international commercial arbitration agreements" /1970/;
  • "Commercial and civil law arbitration in Canada" /1978/;
  • "Commercial arbitration institutions : an international directory and guide" /1986/ (współautor Paul J. Davidson);

Przypisy