UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Mienia (dopływ Świdra)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mienia
Ilustracja
Mienia w okolicy Wiązowny
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 40 km
Powierzchnia zlewni

280 km²

Źródło
Miejsce zachodnie okolice Kałuszyna
Współrzędne

52°12′28,1″N 21°44′40,4″E/52,207806 21,744556

Ujście
Recypient

Świder

Miejsce Otwock dzielnica Świder
Współrzędne

52°08′38″N 21°16′21″E/52,143889 21,272500

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: województwo mazowieckie
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Mieniarzeka na Mazowszu o długości około 40 km. Powierzchnia zlewni wynosi około 280 km². Jej źródła znajdują się niedaleko Kałuszyna. Przepływa przez tereny powiatu mińskiego i otwockiego. Największy dopływ (prawy) – Srebrna, mniejszym (lewym) jest struga Jędrzejnica. Na rzece w okolicach Dębego Wielkiego znajdują się stawy rybne, we wsi Ruda. Ostatni odcinek od mostu na drodze krajowej numer 17 do ujścia do Świdra jest rezerwatem przyrody. Na tym odcinku rzeka płynie głębokim korytem w lesie. Nazwa rzeki jest prawdopodobnie pochodzenia celtyckiego[1]. Przypuszczalnie od nazwy rzeki powstała nazwa dawnej osady nad Srebrną – Mensko (dzisiejszy Mińsk Mazowiecki). Obecnie Srebrna wpada do Mieni w miejscowości Podrudzie, będąc rzeką podobnej wielkości.

Zobacz też

Przypisy

  1. Jan Michał Rozwadowski: Studia nad nazwami wód słowiańskich. Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 1948, s. 303. (pol.).