UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Milica Semków

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milica Anna Semków właśc. Milica Jakóbiec-Semków (ur. 25 lutego 1942 w Brzeżanach) – polska slawistka, prof. dr hab. nauk filologicznych.

Życiorys

Pochodzi z mieszanej rodziny polsko-serbskiej. Jest córką slawisty i dyplomaty Mariana Jakóbca oraz serbskiej filolożki Natalii. Pierwsze lata życia spędziła we Lwowie, skąd w 1945 rodzina przeniosła się do Krakowa, a następnie do Belgradu, by wreszcie osiąść we Wrocławiu. W 1964 ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, pisząc pracę magisterską poświęconą Romanowi Zmorskiemu. W 1973 obroniła pracę doktorską.

Po studiach rozpoczęła pracę w Katedrze Literatury Polskiej, stamtąd trafiła do Instytutu Filologii Słowiańskiej, organizując lektorat języka serbskiego, a z czasem specjalizację serbsko-chorwacką. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w 1990, na podstawie rozprawy: Słowiańska pieśń ludowa w polskich przekładach doby romantyzmu. W 2003 uzyskała tytuł profesorski. Jej podstawowym obszarem badawczym pozostaje literatura i folklor serbski. Jest członkinią Komitetu Słowianoznawstwa PAN oraz WrocLawskiego Towarzystwa Naukowego.

W życiu prywatnym jest mężatką (mąż dr hab. Jerzy Semków), ma dwie córki i syna.

Dzieła

  • 1975: Kazimierz Brodziński i słowiańska pieśń ludowa
  • 1978: Wybrane zagadnienia literatury powszechnej : antologia tekstów poetyckich (wybór i oprac.)
  • 1980: Wybrane zagadnienia literatury powszechnej : przewodnik metodyczny do nauki przedmiotu dla studentów Zaocznego Studium Bibliotekoznawstwa
  • 1984: Literatura powszechna : przewodnik metodyczny do nauki przedmiotu dla studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej
  • 1991: Słowiańska pieśń ludowa w polskich przekładach doby Romantyzmu

Bibliografia

  • Współcześni slawiści polscy. Informator, wyd. Kraków 2000, s. 79-80

Linki zewnętrzne