UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Obnica

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obnica
Ilustracja
Obnica Północna
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Źródło
Współrzędne

53°20′26″N 14°32′06″E/53,340556 14,535000

Ujście
Współrzędne

53°21′55″N 14°34′51″E/53,365278 14,580833

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Szczecin
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Obnica (niem. Wobnitz) – ramię boczne Regalicy, oddzielająca się w okolicy Klucza, obecnie za pomocą śluzy[uwaga 1], opływająca wyspy: Krzaczasta, Wielkie Bagno Kurowskie a za Skośnicą oddzielająca Stare Pło i Wielkie Pło od Ustowskich Mokradeł. Uchodzi do Regalicy w Podjuchach dwoma ramionami pomiędzy którymi leży Obnicki Ostrów[1]. Podzielona jest Skośnicą na dwie części, w taki sposób, że na odcinku około 300 m. ich wody się nakładają. Z tego powodu wyróżnia się Obnicę Północną i Obnicę Południową.

Uwagi

  1. naturalne rozwidlenie zostało zlikwidowane, jednak na południe od niego powstała śluza łącząca Regalicę z Obnicą

Przypisy