UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Osobłoga

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osobłoga
Ilustracja
Ujście Osobłogi do Odry
Kontynent

Europa

Państwo

 Czechy
 Polska

Rzeka
Długość 65,5 km
Powierzchnia zlewni

993 km²

Źródło
Miejsce zbocze góry Kutný vrch w Górach Opawskich
Wysokość

750 m n.p.m.

Współrzędne

50°12′42,0″N 17°25′24,8″E/50,211667 17,423556

Ujście
Recypient

Odra

Miejsce w Krapkowicach
Współrzędne

50°28′31″N 17°58′14″E/50,475278 17,970556

Mapa
Mapa rzeki
Dorzecze Osobłogi
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Europa
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Osobłoga (też Osa, dawniej Ossobłoka[1], czes. Osoblaha, niem. Hotzenplotz, przez Austriaków nazywana Ossą) – rzeka w Czechach i Polsce, lewy dopływ Odry.

Długość: 65,5 km
Powierzchnia zlewni – 993 km² (z tego 745 km² w Polsce)

Rzeka wypływa na północnym zboczu góry Kutný vrch (niem. Lachberg) w Górach Opawskich w Czechach jako Petrovický potok (pol. Potok Petrowicki) i od zbiegu ze strumieniem Muszlow we wsi Pitárné nazywa się Osoblaha. Na terytorium Polski wpływa poniżej miejscowości Osoblaha. Płynie przez Sudety Wschodnie i Nizinę Śląską (woj. opolskie). Uchodzi do Odry w Krapkowicach. Nad Osobłogą w miejscowości Bohušov znajdują się ruiny Fulštejnu (Füllstein), średniowiecznego dworu rycerskiego Herburtów, późniejszych właścicieli Felsztynu i dostojników Rzeczypospolitej.

Główne dopływy:

Ważniejsze miejscowości nad Osobłogą: Petrovice, Janov, Jindřichov, Osoblaha, Racławice Śląskie, Głogówek, Żywocice, Krapkowice.

Osobłoga w Krapkowicach zimą (2010)

Zobacz też

Przypisy