UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Piława (dopływ Bystrzycy)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piława
Ilustracja
Piława między Świdnicą a Boleścinem. Widok od strony południowo-zachodniej z drogi Świdnica Dzierżoniów.
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. dolnośląskie

Rzeka
Długość 45,36 km
Źródło
Miejsce koło wioski Kluczowa
Wysokość

330 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°39′33″N 16°45′10″E/50,659167 16,752778

Ujście
Recypient

Bystrzyca

Miejsce na południowy wschód od Wiśniowej
Wysokość

197 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°52′49″N 16°30′26″E/50,880278 16,507222

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-DS
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Piława (niem. Peile) – rzeka, prawy dopływ Bystrzycy[2] o długości 45,36 km[3].

Rzeka płynie w województwie dolnośląskim. Jej źródło znajduje się na wzgórzu koło wioski Kluczowa w powiecie ząbkowickim. Niemal od początku swego biegu aż do wioski Grodziszcze płynie przez tereny zabudowane. Są to: Piława Górna, Piława Dolna, Dzierżoniów, Nowizna, Mościsko i Grodziszcze. Od okolic Krzyżowej do Pszenna rzeka meandruje. Uchodzi na północ od Świdnicy, w miejscowości Wiśniowa.

W przeszłości rzeka stanowiła ściek odprowadzający nieczystości z miast i fabryk włókienniczych tego terenu. Największym trucicielem wód Piławy były nieistniejące już bielawskie zakłady włókiennicze „Bielbaw”. Oczyszczalnia ścieków zbudowana w pobliżu Dzierżoniowa bardzo poprawiła stan rzeki. Pojawiły się nawet ryby. Dominującymi gatunkami są kiełb, kleń, płoć, okoń. Ostatnie badania stanu wód z 2007 roku wskazują, że rzeka posiada IV klasę jakości. Głównie przez zbyt dużą zawartość bakterii coli. Wpływ na to ma niedostateczne oczyszczenie ścieków odprowadzanych do rzeki[4].

Przypisy