UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Plewka (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plewka
Ilustracja
Plewka na początku wsi Janowice
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. mazowieckie, woj. lubelskie

Rzeka
Długość 27,88 km
Ujście
Recypient

Wisła

Miejsce na wschód od Janowca
Wysokość

119,1 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°19′26″N 21°55′28″E/51,323889 21,924444

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Plewkarzeka, lewostronny dopływ Wisły[2] o długości 27,88 km[3].

Źródło rzeki znajduje się na pograniczu Równiny Kozienickiej i Równiny Radomskiej w okolicy wsi Polesie na południowy wschód od Czarnolasu. Rzeka w początkowym odcinku płynie przez tereny rolnicze na południe i w okolicy wsi gminnej Przyłęk zmienia kierunek i kieruje się ku wschodowi, prowadząc wody przez Równinę Radomską i Małopolski Przełom Wisły. Przepływa przez Załazy, Rudki, Janowice i Janowiec w powiatach zwoleńskim i puławskim.

Odcinek od Janowic aż do ujścia do Wisły w Janowcu znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy Janowic Plewka płynie przez las sosnowy. Utworzono tam kilkudziesięciohektarowy zalew o charakterze rekreacyjnym. Zaliczane do pierwszej klasy czystości wody rzeki wykorzystywane są do zasilania licznych, w większości niewielkich, przydomowych stawów.[potrzebny przypis]

Zobacz też

Przypisy