UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Pokrzywianka (dopływ Świśliny)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pokrzywianka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Rzeka
Długość 25,6 km
Powierzchnia zlewni

215,2 km²

Źródło
Miejsce powyżej wsi Wola Szczygiełkowa
Współrzędne

50°53′13″N 20°56′23″E/50,886944 20,939722

Ujście
Recypient

Świślina (rzeka)

Miejsce Zalew Wióry
Współrzędne

50°55′33″N 21°09′05″E/50,925833 21,151389

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: powiat kielecki
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Pokrzywianka – rzeka w Górach Świętokrzyskich, prawy dopływ Świśliny w zlewni rzeki Kamiennej. Jej źródła znajdują się na północnych stokach Łysogór, powyżej miejscowości Wola Szczygiełkowa. Po minięciu wsi przyjmuje swój pierwszy dopływ, potok Dworski Stok a zaraz potem drugi, Pokrzywnicę. Płynąc dalej w kierunku wschodnim, na wysokości wsi Jeziorko, przyjmuje dopływ Rynny Potok, przepływa pod drogą wojewódzką nr 751 a następnie przyjmuje swój pierwszy lewy dopływ, potok Czarną Wodę. W miejscowości Serwis zmienia kierunek na północny, przepływa pod drogą wojewódzką nr 756, przyjmuje swój największy dopływ, Słupiankę, mija miejscowość Rudki i płynie w kierunku północno-wschodnim. Utrzymując kierunek mija kolejno miejscowości Cząstków i Pokrzywianka, po czym przyjmuje, Dobruchnę i ponownie zmienia kierunek na północny. Przepływa pomiędzy wsiami Włochy i Skały, a po minięciu miejscowości Pokrzywnica zaczyna rozszerzać swoje koryto, wskutek wybudowania tamy na rzece Świślinie i powstania zalewu Wióry. Do zalewu Wióry[1] uchodzi na wysokości miejscowości Szeligi.

Główne dopływy Pokrzywianki to: Czarna Woda, Słupianka i Dobruchna.

Zobacz też

Przypisy

  1. hydrologia województwa świętokrzyskiego. [dostęp 2010-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-19)].