UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Rządza (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rządza
Ilustracja
Rządza niedaleko Radzymina
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 66 km
Powierzchnia zlewni

475,9 km²

Źródło
Miejsce w okolicach Kałuszyna
Ujście
Recypient

Narew

Miejsce okolice wsi Stare Załubice
Współrzędne

52°28′34″N 21°06′56″E/52,476111 21,115556

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Plaża w Turzach

Rządzarzeka na Nizinie Mazowieckiej w dorzeczu Wisły, lewy dopływ Narwi.

Charakterystyka i przebieg

Jej źródła znajdują się na północny zachód od Kałuszyna. Rzeka w dolnym biegu poniżej Starych Załubic jest spiętrzona (wpływ zapory w Dębem) i stanowi część Jeziora Zegrzyńskiego[1].

Największym dopływem jest Cienka. Wizerunek obu rzek znajduje się w herbie gminy Klembów. Symbolizowane są przez złoty falisty rosochacz (figurę zaszczytną) umieszczony w zielonym polu. Prawostronny dopływ Cienkiej, Rynia (w okolicy wsi Kury i Stryjki) była w średniowieczu uważana za rzekę główną (do której wpadała Cienka) i jej nazwa ma związek z 2 miejscowościami: Rynią spod której wypływa, oraz Rynią, w której pod obecną nazwą Rządza uchodzi do Narwi[2].

Długość rzeki wynosi ok. 66 km, a powierzchnia zlewni 475,9 km2[3].

Przyroda

Niedaleko ujścia w nurcie zlokalizowana jest zalesiona wyspa o potocznej nazwie Euzebia, zamieszkała m.in. przez wydry[1]. Liczący trzydzieści kilometrów odcinek rzeki ma status rzeki górskiej. Jest on systematycznie zarybiany pstrągiem potokowym. Obowiązuje tu zasada "złów i wypuść"[4].

Turystyka

W dolnym biegu Rządza jest średniotrudnym szlakiem kajakowym[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Sylwia Kulczyk: Mazowsze. Turystyka wodna. Samorząd Województwa Mazowieckiego, 2011, s. 63. ISBN 978-83-63372-04-0.
  2. Jarosław Ościłowski, Rządza, Czarna, Długa i Brodnia, czyli o zmianach w hydronimii i hydrografii lewego dorzecza dolnej Narwi, „Nasze Korzenie”, 2013 [dostęp 2017-12-27].
  3. Maksym Łaszewski, Wpływ niewielkich zbiorników na temperaturę wody rzek nizinnych na przykładzie Jeziorki i Rządzy, „Przegląd Naukowy – Inżynieria i Kształtowanie Środowiska”, 2015, s. 13-25.
  4. M. Kluczek, Wędkarska Rządza, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 5/2016, s. 68, ISSN 0137-8104
  5. Rządza – Kajaki Mazowsze.pl, kajaki.mazowsze.pl [dostęp 2016-07-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-07-14].

Linki zewnętrzne