UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Sławka (dopływ Wieprza)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 23,5 km
Powierzchnia zlewni

169,1 km²

Źródło
Miejsce w miejscowości Jadwisin
Wysokość

207 m n.p.m.

Współrzędne

51°08′23,9″N 22°43′57,9″E/51,139972 22,732750

Ujście
Recypient

Wieprz

Miejsce w Ciechankach Łęczyńskich
Wysokość

158 m n.p.m.

Współrzędne

51°16′51,1″N 22°53′20,4″E/51,280861 22,889000

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: lubelskie
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Sławka, w górnym biegu Stoki – rzeka, która jest lewym dopływem rzeki Wieprz. Według wykazu wód płynących w Polsce zmienia nazwę na Sławka od ujścia Granicznego Rowu[1].

Źródła rzeki znajdują się na terenie wsi Jadwisin. Uchodzi do Wieprza we wsi Ciechanki Łęczyńskie. Długość Stoków wynosi ok. 24 km. Na terenie Kawęczyna zasila niewielki zbiornik wodny, a potem przepływa przez Wierzchowiska, gdzie obok pola golfowego również zasila stawy. Dalej przepływa przez Krępiec, gdzie przyjmuje jeden ze swoich dopływów. W tym miejscu tworzy duże zakole, przy którym zmienia bieg z północnego na wschodni. Kilkaset metrów dalej również tworzy silne zakole i kilkadziesiąt metrów dalej przyjmuje swój kolejny dopływ. Później rzeka dopływa do Minkowic, gdzie przepływa pod linią kolejową nr Szablon:LK-linia Warszawa Wschodnia-Dorohusk. Niedaleko zasila kolejne dwa stawy rybne, a następnie zmienia bieg z wschodniego znowu na północny. Dalej przepływa przez Mełgiew, gdzie zasila następne 3 stawy. Potem na granicy Mełgwi i Janowic przyjmuje dopływ Graniczny Rów. Stoki dopływają do Krzesimowa, gdzie znów zasilają zespół stawów. Kilka metrów na północ rzeka mija zabytkowy młyn z 1934 roku. Przepływa jeszcze przez Lubieniec, Zakrzów i w Ciechankach Łęczyńskich wpada do Wieprza.

Zobacz też

Przypisy

  1. Wykaz nazw wód płynących. [dostęp 2015-07-09].