UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Szarka (dopływ Obry)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szarka
Ilustracja
Szarka w Szarkach
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. wielkopolskie

Rzeka
Długość 33,66 km
Powierzchnia zlewni

215,7 km²

Źródło
Miejsce Kozie Laski
Ujście
Recypient

Obra

Miejsce Jezioro Grójeckie
Wysokość

ok. 51,8 m n.p.m.[1]

Współrzędne

52°10′22″N 15°53′48″E/52,172778 15,896667

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-WP
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Szarkarzeka, prawostronny dopływ Obry[2] o długości 33,66 km[3] i powierzchni zlewni 215,7 km²[potrzebny przypis]

Rzeka wypływa koło Kozich Lasek). Przepływa m.in. przez Nowy Tomyśl oraz Boruję. Uchodzi do Jeziora Grójeckiego w 100,9 km biegu Obry.

Cały obszar zlewni pokryty jest gęstą siecią rowów melioracyjnych. Większym prawostronnym dopływem Szarki jest Jastrzębski Rów, uchodzący do niej około 6,0 km poniżej Nowego Tomyśla. Zlewnia Szarki ma charakter rolniczy i posiada bardzo korzystne warunki pod względem infiltracyjnym, co stwarza zagrożenie dla wód podziemnych, ze względu na możliwość przenikania szkodliwych zanieczyszczeń na znaczne głębokości.[potrzebny przypis] Rzeka posiada uregulowane o dobrej przepustowości koryto, o szerokości od 3-6 m. Jest typowo nizinnym ciekiem o niewielkim spadku. Maksymalne stany wód przypadają na wiosnę, niżówki występują latem i jesienią.

Zobacz też

Przypisy