UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Szeszupa

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szeszupa
Ilustracja
Szeszupa w Łoździeniach
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska (27 km)
 Litwa (158 km)
 Rosja (62 km)
oraz odcinek graniczny między Litwą a Rosją (51 km)

Rzeka
Długość 298 km
Powierzchnia zlewni

6104,8 km²

Średni przepływ

34,2 m³/s

Źródło
Miejsce Szeszupka
Ujście
Recypient

Niemen

Mapa
Mapa rzeki
brak współrzędnych

Szeszupa (lit. Šešupė, ros. Шешупе, niem. Scheschuppe, Ostfluss) – rzeka w Polsce, na Litwie i w Rosji, lewy dopływ Niemna.

Początek bierze w Polsce niedaleko Suwałk. Źródła rzeki usytuowane są na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego w odległości około 500 m od doliny Czarnej Hańczy. Płynie umiarkowanym nurtem, przeplatanym bystrzami, dnem rozległej, szerokiej doliny (Zagłębienia Szeszupy), zbierając po drodze niewielkie strumienie, odprowadzające wodę z licznych torfowisk i jezior. Polska część rzeki liczy 27 km. W górnym biegu jest wartkim strumieniem, płynącym w wyraźnie zarysowanej dolinie. Do Szeszupy na terenie Polski uchodzą dwa większe dopływy: Potopka i Wigra.

Rzeka Szeszupa niesie wody II i III kategorii. Szeszupa jest zanieczyszczona niewielką ilością ścieków komunalnych z oczyszczalni mechanicznej w Rutce-Tartaku.

Rzeka wpływa na terytorium Litwy i obwodu kaliningradzkiego. Na długości 51 km jest rzeką graniczną między Litwą i Rosją. Odcinek ten jest jedną z najstarszych i najtrwalszych europejskich granic – już w XV wieku oddzielał on państwo zakonu krzyżackiego od Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Głównym miastem leżącym nad Szeszupą jest Mariampol.

Zobacz też

Linki zewnętrzne