UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Tadeusz Lewaszkiewicz

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Jan Lewaszkiewicz
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

22 stycznia 1950
Słońsk

Profesor nauk humanistycznych
Specjalność: językoznawstwo słowiańskie
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1976

Habilitacja

1988

Profesura

2019

nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Tadeusz Jan Lewaszkiewicz (ur. 22 stycznia 1950 w Słońsku) – polski językoznawca specjalizujący się w sorabistyce, polonistyce i w wybranych problemach językoznawstwa ogólnosłowiańskiego, profesor nauk humanistycznych[1].

Życiorys

Studiował filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1967–1972. W 1972 uzyskał tytuł magistra filologii polskiej na podstawie pracy pt. Poprawki i uzupełnienia w drugim wydaniu Słownika Lindego (promotorem był prof. Władysław Kuraszkiewicz). W 1976 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy pt. Problematyka slawistyczna w Słowniku Lindego (promotor: prof. Władysław Kuraszkiewicz). Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie rozprawy pt. Słowotwórstwo apelatywnych nazw miejsc w języku górnołużyckim[1].

Profesor Lewaszkiewicz jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN[2][3].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Tadeusz Lewaszkiewicz na stronie Pracowni Dialektologicznej Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu [dostęp 2020-03-24].
  2. Prof. Tadeusz Jan Lewaszkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-03-24].
  3. Skład KS PAN na stronie Komitetu Słowianoznawstwa [dostęp 2020-03-24].

Linki zewnętrzne