UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Tadeusz Skulina

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tadeusz Skulina
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1929
Katowice

Data i miejsce śmierci

23 listopada 1992
Poznań

Zawód, zajęcie

językoznawca

Narodowość

polska

Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Tadeusz Skulina (ur. 25 listopada 1929 w Katowicach, zm. 23 listopada 1992 w Poznaniu) – polski językoznawca slawista, dialektolog, onomasta.

Życiorys

Tadeusz Skulina urodził się w 1929 roku i pochodził z rodziny urzędniczej[1].

Lata wojny od początku 1941 roku spędził w Śremie i pracował przymusowo w niemieckim gospodarstwie rolnym w Łęgu pod Śremem. Po wojnie w latach 1945–1950 kontynuował naukę w gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Śremie. Tam zdał maturę w 1950 roku, a potem zaczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Jeszcze jako student, bo w 1954 roku, rozpoczął pracę na tymże uniwersytecie. W dziedzinie językoznawstwa jego mistrzami byli profesorowie Władysław Kuraszkiewicz oraz Stanisław Urbańczyk. Przez czas studiów był mocno związany zwłaszcza z profesorem Kuraszkiewiczem. Uczestniczył w jego seminarium magisterskim, a pracę magisterską obronił w 1955 roku. Władysław Kuraszkiewicz był promotorem jego pracy doktorskiej – którą Skulina obronił w 1961 – oraz jednym z recenzentów jego rozprawy habilitacyjnej – obronionej w 1973. W 1974 otrzymał etat docenta i zaczął pełnić funkcję kierownika Studium Zaocznego w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Zajmował to stanowisko do 1975 roku, kiedy to został zastępcą dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UAM – pełnił tę funkcję przez dwie kadencje – 1975-1978 oraz 1978-1981. W 1991 został powołany przez rektora UAM na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej UAM.

Zmarł z powodu choroby 23 listopada 1992 roku. Pochowany został na cmentarzu parafii pw. św. Stanisława przy ulicy Wojciechowskiego w Poznaniu.

Kariera naukowa

Tadeusz Skulina zajmował się różnymi sferami języka: współczesną polszczyzną, dialektologią i fonetyką historyczną, slawistyką, onomastyką ruską i rutenistyką; w zakresie antroponimii polskiej: przezwiskami, pseudonimami i kryptonimami, polskim nazewnictwem kobiecym, badaniem nad ustalaniem się nazwisk w dobie średniopolskiej.

Twórczość naukową rozpoczął od prac: Na marginesie tłumaczenia angielskiego slangu (1958) oraz Rzeczowniki augmentatywne wstecznie derywowane (1959), które wydrukowano w czasopiśmie „Język Polski”. Opublikował też wyniki swojej pracy magisterskiej w rozprawie O aspekcie czasowników w słowniku Jana Mączyńskiego, która ukazała się w 1959 roku w „Zeszytach Naukowych UAM”. Jego praca doktorska nosiła tytuł: Rozwój grup spółgłosek zwarto-szczelinowych w języku polskim. Po doktoracie jego zainteresowania rozrosły się na obszar slawistyczny. W 1963 roku w książce Z polskich studiów slawistycznych wydrukowano jego artykuł Słowiańskie liczebniki 11-19. Jako temat rozprawy habilitacyjnej wybrał staroruską antroponimię. Wobec tego odbył staż w Moskwie i Petersburgu. Dzięki temu powstała monografia Staroruskie imiennictwo osobowe wydana w Pracach Onomastycznych Komitetu Językoznawstwa PAN w dwóch częściach w latach 1973 i 1974 – na jej podstawie się habilitował. W zakresie onomastyki ruskiej i rutenistyki napisał: O przezwiskach w języku staropolskim i staroruskim (1972), Ekspresywna funkcja formantu „-ec” w staroruskiej antroponimii (1979). Wydał w opracowaniu edytorskim i językowym trzy tomy z rękopisów Kolbergowskich Dzieł wszystkich Oskara Kolberga (49–51; lata 1972–1974). Po rozprawie habilitacyjnej jego zainteresowanie skupiło się na antroponimii polskiej. Wówczas powstały takie artykuły jak: Onomastyczny status kryptonimów (1983), Najczęstsze chrzestne imiona kobiet w XIV i XV wieku (1986), O pewnym marginalnym sposobie tworzenia nazwisk (1980).

Wykształcił 160 magistrów. Z dwóch doktorantek, którymi się opiekował, wypromował tylko jedną, promocji drugiej nie dożył.

Przypisy

  1. Karol Zierhoffer, Tadeusz Skulina (1929–1992) – dialektolog, slawista, onomasta, [w:] Anna Piotrowicz i inni red., Stulecie poznańskiej polonistyki (1919–2019), t. 2, 2018.

Bibliografia

  • Stulecie poznańskiej polonistyki (1919–2019), pod red. A. Piotrowicz i in., t. 2, Poznań 2018.