UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Trojanówka (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trojanówka
Ilustracja
Trojanówka wypływająca z Jeziora Pokrzywnickiego
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Powierzchnia zlewni

476,1 km²

Ujście
Recypient

Prosna

Miejsce Kalisz
Wysokość

102,9 m n.p.m.

Współrzędne

51°43′59″N 18°06′43″E/51,733056 18,111944

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Kalisz
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Trojanówkarzeka, dopływ Prosny[1], dolny bieg Cieni, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Powierzchnia dorzecza wynosi 476,1 km²[2].

Rzeka przyjmuje nazwę Trojanówka od wsi Gruszczyce[1], skąd płynie w kierunku północnym. Przepływa między miastem Błaszki a wsią Borysławice. Za wsią Staw biegnie już w kierunku zachodnim, odbierając wody Tymianki i przechodząc przez stawy rybne. Dalej płynie przez Opatówek. Na południowy wschód od wsi Trojanów do Trojanówki uchodzi rzeka Pokrzywnica. Wody Trojanówki przechodzą przez sztuczne Jezioro Pokrzywnickie, a następnie uchodzą do Prosny w granicach administracyjnych Kalisza, na osiedlu Piwonice.

Według badań z 2006 Trojanówka miała wody IV klasy czystości[3].

Wiele publikacji ukazuje Trojanówkę jako dopływ Pokrzywnicy[2]. Jednakże Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych określiła, że to Trojanówka jest recypientem[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. 2,0 2,1 Galuba M., Pancewicz M., Kaliski Węzeł Wodny i zarządzanie wodami, Kalisz 2005, s. 15–16.
  3. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu: Stan czystości wód województwa wielkopolskiego. [dostęp 2012-03-31]