UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Trojanka (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trojanka
Ilustracja
Trojanka w Głęboczku
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 20 km
Powierzchnia zlewni

147,6 km²

Źródło
Miejsce Puszcza Zielonka
Współrzędne

52°32′18″N 17°06′52″E/52,538333 17,114444

Ujście
Recypient

Warta

Miejsce Mściszewo
Współrzędne

52°35′27″N 16°57′03″E/52,590833 16,950833

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Murowana Goślina (gmina)
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Trojankarzeka, prawy dopływ Warty, płynąca przez Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka i wsie Zielonka, Głęboczek, Głębocko, Trojanowo, Przebędowo, miasto Murowana Goślina, Raduszyn, Mściszewo do Warty w pobliżu wsi Mściszewo[1].

Znaczny obszar zlewni położony jest na obrzeżu Puszczy Zielonki. Dopływami Trojanki są: Goślinka (lewy dopływ Trojanki, do której wpada w km 5+525), Hutka, Kanał Kąty (prawy dopływ Trojanki, do której wpada w km 9+425), Kanał Wojnowski (prawy dopływ Trojanki, do której wpada w km 10+125). W rynnie polodowcowej w części centralnej Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka znajdują się trzy jeziora połączone rowem - Jezioro Czarne, Pławno, Jezioro Kamińskie, tworząc zlewnię bezodpływową. Przekopane połączenie w postaci rowu z Jezioro Bolechowskie zostało przerwane. Z jeziora Bolechowo woda odprowadzana jest rowem w kierunku północnym do Goślinka. Trojanka, Goślinka i rów Potasze prowadzą wodę przez cały rok; pozostałe cieki - okresowo.

Zobacz też

Przypisy

  1. mapa w: praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011