UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Włodzimierz Pianka

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włodzimierz Pianka (ur. 9 sierpnia 1937 w Wołominie[1], zm. 17 listopada 2022[2]) – polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych od 2002[3], macedonista, członek Macedońskiej Akademii Nauki i Sztuki[4].

Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Slawista specjalizujący się w macedonistyce. Afirmator macedońskiej kultury i sztuki. Członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

W latach 1959 - 1967 był pierwszym lektorem języka polskiego na Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopju, gdzie przygotował podręcznik języka dla studentów macedońskich. Z chwilą wybuchu stanu wojennego w 1981 roku pozostał w Austrii, podejmując pracę naukową na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Jego żoną była Agnieszka Hofman-Pianka (1953 - 2005), slawistka, dziennikarka współpracująca m.in z Radiem Wolna Europa i Katolicką Agencją Informacyjną. W 2003 r. obroniła pracę doktorską "Socjolingwistyczne aspekty współczesnego języka bośniackiego". Oboje małżonkowie byli wolontariuszami Fundacji im. Brata Alberta[5].

Publikacje

  • Потеклото и развојот на граматичката категорија род во словенските јазици. Македонски јазик, Том LІІІ, Скопје, 2002, стр. 1-30.
    (Polski: Powstania i rozwoju gramatycznej kategorii rodzaju w językach słowiańskich. Język macedoński)
  • Gramatyka konfrontatywna języków słowiańskich. Т. I, Rozdz. I Grafematyka i II Fonetyka. Śląsk, Katowice 2000, 307 s. (wspólnie z prof. E. Tokarzem)

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Włodzimierz Pianka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-11-29].
  2. Ostatnie pożegnanie Profesora Włodzimierza Pianki. slawistyka.uw.edu.pl. [dostęp 2022-11-20]. (pol.).
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 października 2002 r. nr 115-9-02 o nadaniu tytułu naukowego profesora (M.P. z 2002 r. nr 57, poz. 769).
  4. Wlodzimierz Pianka - Biography (language: Macedonian)
  5. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ludzie dobrzy jak chleb, 2010.

Linki zewnętrzne