UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Wincenty Swoboda

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wincenty Swoboda
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

6 października 1934
Tarnowskie Góry

Data i miejsce śmierci

29 września 2000
Poznań

Alma Mater

Uniwersytet Poznański

Doktorat

1963

Habilitacja

1996

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wincenty Swoboda (ur. 6 października 1934 w Tarnowskich Górach, zm. 29 września 2000 w Poznaniu) – polski historyk, badacz dziejów Bałkanów.

Życiorys

Był synem oficera zawodowego. Po ukończeniu w 1952 liceum w Tarnowskich Górach, podjął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Pod kierunkiem prof. Henryka Łowmiańskiego napisał i obronił w 1956 pracę magisterską: Rola Litwy w walce Rusi z Tatarami do 1380 roku. Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Słowianoznawstwa PAN, jako redaktor i współautor Słownika Starożytności Słowiańskich. Pod kierunkiem prof. Gerarda Labudy w 1963 obronił pracę doktorską: Zorganizowane ruchy religijno-społeczne w Polsce w XIII i XIV wieku. Po doktoracie skoncentrował się na badaniu stosunków Słowian i ludów tureckich. W 1996 roku uzyskał habilitację na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, na podstawie serii prac pod wspólnym tytułem: Słowiańszczyzna i Polska w VII-XVI wieku. Wybrane zagadnienia z dziejów oddziaływań etnicznych i ideologicznych.

Był członkiem dwóch komisji Polskiej Akademii Nauk – Komisji Slawistycznej i Komisji Bałkanistyki. W tej drugiej przez wiele lat zajmował stanowisko wiceprezesa.

Wybrane publikacje

Bibliografia

  • Boksa M., Spuścizny bałkanistów poznańskich Jana Leśnego i Wincentego Swobody w zbiorach Archiwum PAN w Poznaniu, http://www.archiwum.amu.edu.pl/publikacje/16.pdf
  • Ilona Czamańska, In memoriam. Wincenty Swoboda 1934-2000, „Balcanica Posnanensia” (2001), z. 11/12, s. 329–330.
  • Alina Brzóstowska, Wincenty Swoboda (1934-2000), „Roczniki Historyczne” 67 (2001), s. 299–307 (W aneksie bibliografia prac W. Swobody).