UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Wołcza (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
  1. REDIRECT Szablon:Państwo dane zachodniopomorskie | infobox państwo/core | wariant = PL-ZP | link = | altlink = | nazwa = |rozmiar = }}
  2. REDIRECT Szablon:Państwo dane zachodniopomorskie|- style="text-align:center; background-color:LightSteelBlue; font-weight:bold; border-top:1px solid #aaa; border-bottom:1px solid #aaa;"
Wołcza
Ilustracja
Wołcza na południe od Jatek
Kontynent

Europa

Rzeka
Długość 31,6 km
Źródło
Miejsce koło osady Rzęsin
Współrzędne

53°53′29″N 15°07′29″E/53,891389 15,124722

Ujście
Recypient

Świniec

Miejsce na W od wsi Świniec
Współrzędne

53°59′27″N 14°51′39″E/53,990833 14,860833

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Wołczarzeka w północno-zachodniej Polsce, płynąca przez Równinę Gryficką w województwie zachodniopomorskim, o długości 31,6 km[1]. Bierze początek w gminie Gryfice i płynie w kierunku północno-zachodnim, gdzie w gminie Kamień Pomorski uchodzi do rzeki Świniec.

Istnieją dwie wersje źródeł Wołczy. Pierwsza przedstawia, iż rzeka wypływa z Jeziora Kołomąckiego przy północnym brzegu i płynie paręset metrów na północ, gdzie łączy się z dopływem. Przy takim źródle rzeka miałaby długość 29,44 km[2]. Druga wersja przedstawia iż rzeka ma źródło przy wschodniej części osady Rzęsin, skąd płynie na południe, w kierunku Jeziora Kołomąckiego, przed którym łączy się z wypływającym z niego dopływem[3].

Dalej rzeka płynie na północny zachód rynnową doliną, gdzie odbiera dopływ ze Świeszewa biegnący z Bagna Ościęcińskiego (zarośniętego jeziora)[2]. Następnie biegnie na północny zachód, jedynie za Wołczynem mocno meandruje odbierając wodę z pomniejszych rowów. W Mechowie odbiera od lewego brzegu strugę Wołczkę, a ok. 1 km dalej od prawego brzegu wody z Kanału Dobrzyn. Dalej Wołcza płynie w kierunku zachodnim i przed wsią Chomino odbija na północ. Od miejscowości Jatki płynie niemalże równolegle ze Stuchowską Strugą. Przy miejscowości Świniec skręca na zachód i uchodzi do rzeki Świniec od jego lewego brzegu.

W 2008 r. przeprowadzono badania jakości wód Wołczy w punkcie przy wsi Ugory. W ich wyniku oceniono elementy fizykochemiczne poniżej stanu dobrego, elementy biologiczne określono na I klasy, a stan ekologiczny na umiarkowany. W ogólnej dwustopniowej ocenie stwierdzono zły stan wód Wołczy[4].

Nazwę Wołcza wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1948 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę rzeki – Völziner Bach[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Wykaz wód powierzchniowych przeznaczonych do bytowania ryb, skorupiaków i mięczaków oraz umożliwiających migrację ryb. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, s. 6.
  2. 2,0 2,1 2.3.1. Rzeki. W: Zachodniopomorski Zarząd Melioracji w Szczecinie: Strategia rozwoju gminy Gryfice na lata 2005-2020. Szczecin, Gryfice: BIP Urzędu Miejskiego w Gryficach, czerwiec 2005, s. 123. Cytat: Wykaz długości rzek i kanałów na terenie Gminy Gryfice.
  3. Arkusz N-33-79-A. W: Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych IMGW: Rastrowa Mapa Podziału Hydrograficznego Polski. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, 2007-10. [dostęp 2010-01-30].
  4. Ocena jakości wód powierzchniowych w woj. zachodniopomorskim w roku 2008. WIOŚ Szczecin, 2009-07-10, s. 7.
  5. Rozporządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 października 1948 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1948 r. nr 78, poz. 692, s. 22)