UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Woda Ujsolska

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Woda Ujsolska
Ilustracja
Skalne progi na Wodzie Ujsolskiej w Ujsołach
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Źródło
Miejsce Gmina Ujsoły
Wysokość

920 m n.p.m.

Ujście
Recypient

Soła

Miejsce w Rajczy
Wysokość

498 m n.p.m.

Współrzędne

49°30′21″N 19°05′59″E/49,505833 19,099722

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Woda Ujsolskarzeka w południowej Polsce, w całości płynąca w obrębie Beskidu Żywieckiego. Również cała jej zlewnia znajduje się w tym mezoregionie. Na niektórych mapach nazywana jest również Ujsołą lub Białą Sołą[1]. Powstaje z połączenia potoków Cicha i Glinka, przy czym ten ostatni uznaje się za górny bieg Wody Ujsolskiej[2].

Od miejsca połączenia Glinki z Cichą Woda Ujsolska spływa przez miejscowości Ujsoły i Rajcza, w której na wysokości około 498 m łączy się z potokiem Rycerka tworząc rzekę Sołę. Głównymi dopływami Wody Ujsolskiej są potoki: Bystra, Cicha, Glinka, Danielka[3].

Woda Ujsolska odwadnia dwie grupy szczytów Beskidu Żywieckiego. Od południowej strony jest to rejon tzw. Worka Raczańskiego – polska część szczytów należących do Grupy Wielkiej Raczy, od północnej część szczytów Grupy Lipowskiego Wierchu i Romanki oraz granicznego grzbietu między przełęczami Glinka i Bory Orawskie. Ma kamieniste dno, a układ warstw geologicznych powoduje, że w jej korycie występują niewysokie, ale liczne progi skalne[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. Urzędowy wykaz wód płynących Polski na Geoportalu
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].
  4. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.