UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Wolica (dopływ Wieprza)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wolica
Ilustracja
Wolica w Skierbieszowie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Lokalizacja

woj. lubelskie

Rzeka
Długość 47 km
Źródło
Miejsce Tuczępy
Wysokość

ok. 300 m n.p.m.

Współrzędne

50°53′29,6″N 23°30′19,5″E/50,891556 23,505417

Ujście
Recypient

Wieprz

Miejsce na południowy wschód od Latyczowa
Wysokość

179,6 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°56′09,5″N 23°10′00,8″E/50,935972 23,166889

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: powiat zamojski
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Wolicarzeka, prawostronny dopływ Wieprza[2] o długości 47 km[3].

Rzeka bierze swój początek w Tuczępach, przepływa przez Skierbieszów, Topola, Cieszyn, Zawodę, Małochwiej Mały, Wólkę Orłowską, Kalinówkę, Majdan Krynicki. Uchodzi do Wieprza w okolicy Wólki Orłowskiej[1]. Jej dopływami są Pawłowa, Czechówka, Marianka, Kalinówka[2].

W rejonie Skierbieszowa koryto rzeki rozszerza się, tworząc duży obszar bagienny i mokradła. Przeprowadzona po wojnie melioracja nie zamieniła całego obszaru tych niedostępnych i nieużytkowanych bagien w żyzne łąki, natomiast przyniosła sporo szkód ekologicznych.[potrzebny przypis] Dawniej rzeka nazywała się Kalinówka, Wołucza, Wotyka[4]. Jest główną i największą rzeką na terenie Działów Grabowieckich.

Przebieg Wolicy

Źródło Wolicy znajduje się na północny-zachód od Tuczęp w Powiecie Zamojskim, płynie na południe i zasila stawy rybne w Tuczępach wraz z potokiem płynącym od zachodu, który przyjmuje. Dolina rzeczna Wolicy rozszerza się. Płynie dalej na południe i w miejscowości Czechówka przyjmuje Czechówkę, niewielką strugę, która swoje źródła ma na zachód od wsi Hołużne. Następnie we wsi Skomorochy Małe przyjmuje potok o nieustalonej nazwie i dalej rzeczkę Pawłowę o długości około 2 km, która swoje źródła ma w Osiczynie. W Skomorochach Dużych przyjmuje kolejny potok bez nazwy i dalej przepływa pod drogą powiatową łączącą Skierbieszów z Grabowcem i w Szczelatynie łączy się z trzema potokami: z rzeką płynącą z Czartorii o długości około 6 km, z niewielką strugą mającą swoje zródła na południe od wsi Grabowiec-Góra i ze swoim największym dopływem, czyli Kalinówką, rzeką o długości około 21,1 km. Wolica zmienia kierunek na zachodni i znacząco powiększa swoją dolinę rzeczną. W Wolicy Uchańskiej przyjmuje rzekę płynącą z Żukowa . Przepływa przez Szorcówkę i Hajowniki i miejscowości Lipina Nowa przyjmuje Mariankę, rzekę o długości około 7,2 km będąca połączeniem dwóch potoków płynących z Dębowca i Sławęcina. W Skierbieszowie tworzy ogromny obszar bagienny i uchodzi do niej z północy struga zasilająca zalew Broczówka. Przepływa pod Drogą Wojewódzką Nr 843. W Podhuszczce przyjmuje strugę z Huszczki Dużej i dalej kolejną w Bezedni. Przepływa przez Majdan Krynicki, Orłów Murowany-Kolonia, Orłów Drewniany, Orłów Murowany. Płynie pod osobliwym skrzyżowaniem "Most nad Mostem" (Droga Krajowa nr 17 i droga kolejowa) i w miejscowości Wólka Orłowska wpada do Wieprza. W całym dorzeczu Wolicy można spotkać liczne starorzecza, stawy rybne, oczka wodne, bagna, i rowy melioracyjne. Wolica podobnie jak jej dopływ Kalinówka[2] płynie doliną asymetryczną. Zbocza ekspozycji wschodniej są łagodne, a zbocza ekspozycji zachodniej strome. Wolica charakteryzuje się doliną o najwyższym wcięciu erozyjnym na całej Wyżynie Lubelskiej. Jest główną i największą rzeką na terenie Działów Grabowieckich.

Przypisy