UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Zadrna

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zadrna
Ilustracja
Zadrna w Krzeszówku
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Sudety Środkowe

Rzeka
Długość 19,86 km
Powierzchnia zlewni

ponad 112 km²

Źródło
Miejsce Zajęcznik, Góry Krucze,
okolice Błażejowa
Wysokość

ok. 600 m n.p.m.

Współrzędne

50°38′43″N 16°02′13″E/50,645278 16,036944

Ujście
Recypient

Bóbr

Miejsce Kamienna Góra[1]
Wysokość

ok. 435 m n.p.m.[2]

Współrzędne

50°47′12,1″N 16°02′20,5″E/50,786694 16,039028

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: powiat kamiennogórski
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Zadrna (niem. Zieder)[3]rzeka, prawy dopływ Bobru[4] o długości 19,86 km[5].

Bieg i charakter

Jaz na Zadrnej w Kamiennej Górze

Rzeka płynie w Sudetach Środkowych, w woj. dolnośląskim. Przepływa przez Błażejów, Chełmsko Śląskie, Olszyny, Jawiszów, Krzeszówek, Krzeszów, Czadrów i Kamienną Górę. Wypływa z "Jodłowego Źródła" na wysokości około 600 m n.p.m., ze wschodniego zbocza Zajęcznika w Górach Kruczych. W górnym biegu do Chełmska Śląskiego płynie w kierunku wschodnim, dalej Kotliną Krzeszowską wzdłuż drogi lokalnej Chełmsko Śląskie – Kamienna Góra, płynie w kierunku północnym do ujścia do Bobru w Kamiennej Górze.

Zadrna w Krzeszowie

Zadrna odwadnia Kotlinę Krzeszowską oraz zbiera wody ze wschodnich zboczy Gór Kruczych i zachodnich zboczy Zaworów. W większości swojego biegu jest nieuregulowana, o wartkim prądzie wody. Jej prawymi dopływami są Meta, Jawiszówka, Łężec i Kochanówka (Meta), a lewymi Olszanica i Cedron.

Zbiorniki retencyjne

W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występowała z brzegów, podtapiając przyległe miejscowości. Na początku XX wieku wybudowano w zlewni rzeki suche zbiorniki retencyjne: "Krzeszów I"[6] i "Krzeszów II"[7]. W Kamiennej Górze znajduje się zbiornik o przeznaczeniu rekreacyjnym o powierzchni 7,9 ha, gromadzący 20 tys. m³ wody, wybudowany w 1971 roku. Dwie mechaniczno-biologiczne oczyszczalnie ścieków w Chełmsku Śląskim (290 m³/d) i w Krzeszowie (250 m³/d).

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne