UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Zdynia (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdynia
Ilustracja
Rzeka koło cerkwi w Zdyni
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 20 km
Ujście
Recypient

Ropa

Miejsce Uście Gorlickie
Współrzędne

49°31′18″N 21°08′33″E/49,521667 21,142500

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Zdynia – niewielka rzeka w Beskidzie Niskim, prawy dopływ Ropy[1]. Długość ok. 20 km. Górny tok nosił dawniej nazwę Konieczna[2], obecnie nazywany jest Zdynianką[3]. Główne dopływy lewobrzeżne: Regetówka i Plebański Potok, prawobrzeżne: Jahniacze, Gładyszówka i Oderniewski Potok[4].

Źródła na wysokości ok. 600-610 m n.p.m., na północno-zachodnich stokach Beskidu, pod głównym wododziałem karpackim, tuż przy granicy państwowej polsko-słowackiej. Początkowo przez niespełna 2 km źródłowy ciek spływa w kierunku południowo-zachodnim, lecz już w Koniecznej skręca ku północnemu zachodowi. Mocno meandrując płynie przez Zdynię, a następnie przez Smerekowiec. W tej drugiej wsi przyjmuje swoje dwa największe dopływy: Regetówkę i Gładyszówkę, po czym jej tok wykręca łukiem ku południowemu zachodowi, opływając od północy górę Banne. W Kwiatoniu ponownie skręca ku północnemu zachodowi, by w Uściu Gorlickim, tuż przed cofką zbiornika w Klimkówce, na wysokości ok. 400 m n.p.m. ujść do Ropy.

Doliną Zdyni na całej prawie jej długości (poza niespełna dwukilometrowym odcinkiem źródłowym) biegną drogi publiczne, w tym w górnym biegu (przez Zdynię i Konieczną) – droga wojewódzka nr 977 do przejścia granicznego Konieczna - Becherov na granicy ze Słowacją.

Zobacz też

Bibliografia

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. X, Compass, Kraków 2013, ISBN 978-83-7605-224-3;
  • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ISBN 83-85557-98-9;
  • Krygowski Władysław: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (część wschodnia) i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie (część zachodnia), wyd. II poprawione i uzupełnione, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1977;

Przypisy

  1. Hydronimy. Wody bieżące. s 327
  2. Konieczna 2, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. IV: Kęs – Kutno, Warszawa 1883, s. 332.
  3. Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000 (...)
  4. Hydronimy. Wody bieżące. s 69, 90, 211, 233, 251