UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Zdzisław Darasz

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdzisław Darasz
Ilustracja
Data urodzenia

1945

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: filologia słowiańska, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo
Doktorat

1983

Habilitacja

23 czerwca 1997

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Warszawski

Zdzisław Darasz (ur. 1945) – literaturoznawca, słowenista i językoznawca, profesor UW i .

Życiorys

Zdzisław Darasz jest specjalistą z zakresu językoznawstwa słowiańskiego i literatury słowiańskiej. W 1979 roku otrzymał stypendium i wyjechał na studia do Słowenii. Pod wpływem słoweńskich literaturoznawców Borisa Paternu i Franca Zadravca zainteresował się słoweńskimi autorami modernistycznymi, zwłaszcza Dragomirem Kette, Josipem Murnem, Otonem Župančičem, Ivanem Cankarem. W 1983 roku opublikował pracę doktorską pod tytułem Od moderny do ekspresjonizmu: o zmianach w słoweńskiej świadomości literackiej (w Słowenii w 1985 roku). W 1995 roku przyznano mu tytuł profesora UŚ za rozprawę Problemy autoidentyfikacji kulturowej i narodowej w literaturze słoweńskiej. Jego teksty były publikowane w słoweńskich czasopismach slawistycznych Sodobnost, Slava, Slavistična revija. Brał również udział w organizowanym przez Centrum języka słoweńskiego jako drugiego/obcego sympozjum o literaturze słoweńskiej Obdobja. Aktualnie współpracuje z Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej UW oraz Katedrą Slawistyki Południowej UŁ.

Publikacje

  • Od moderny do ekspresjonizmu : z przemian świadomości literackiej Słowenii, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1982 / Od moderne k ekspresionizmu: o spremembah v slovenski književni zavesti.Ljubljana: Slovenska matica, 1985.
  • V iskanju identitete : iz obravnave zgodnje faze razvojnega procesa slovenske vede o književnosti. Obdobje slovenskega narodnega preporoda. Ljubljana : Filozofska fakulteta, Znanstveni inštitut, 1991. 13-18.
  • Koledar najinih poslednjih srečanj. Slava.- 6, št.2, (1992/93), str.67-70.
  • Metoda literarnozgodovinske sinteze Ivana Prijatelja : pogled od zunaj. Slavistična revija. 42, št. 2/3 (apr.-sep. 1994), str.365-369.
  • Oblikovanje idejno-estetskih modelov slovenske literarne kritike v obdobju med svetovnima vojnama. Ljubljana: Znanstveni inštitut Filozofske fakultete, 1994. (Obdobja; 14)., str.23-29.
  • Problemy autoidentyfikacji kulturowej i narodowej w literaturze słoweńskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego,Katowice1995,
  • Studia z historii literatury i kultury Słowian, red. Barbara Czplik Liczyńska, Zdzisław Darasz, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Katowice 2000

Bibliografia