UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Ziemowit Fedecki

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ziemowit Fedecki
autor Zbigniew Kresowaty

Ziemowit Fedecki, (ur. 24 września 1923 w Lebiodzie na Białorusi, zm. 8 stycznia 2009 w Warszawie[1]) – polski slawista i tłumacz literatury rosyjskiej, białoruskiej i francuskiej.

Życiorys

Podczas okupacji niemieckiej pomagał w ratowaniu ludności żydowskiej[1]. W latach 1948–1950 kierownik redakcji literatury rosyjskiej w wydawnictwie Czytelnik. W 1954 był współzałożycielem STS[1], dla którego pisywał teksty kabaretowe i rewiowe. Od 1950 stały współpracownik miesięcznika Twórczość. Fedecki był tłumaczem utworów rosyjskiej prozy i poezji, m.in. utworów: Aleksandra Kuprina, Jurija Tynianowa, Michaiła Bułhakowa, Jurija Trifonowa, Nikołaja Zabołockiego, Sergiusza Jesienina, Włodzimierza Wysockiego, Mariny Cwietajewej, Izaaka Babla, Borysa Pasternaka i Bronisławy Wajs "Papuszy". Fedecki był długoletnim przyjacielem Edwarda Stachury, którego wiersze wielokrotnie publikował w "Twórczości". Śladem tej przyjaźni jest pozostawiona przez poetę korespondencja[2].

Nagrody

W 2001 został uhonorowany nagrodą PEN Clubu[1].

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ziemowit Fedecki nie żyje
  2. Edward Stachura, Listy z archiwum Ziemowita Fedeckiego, opracował, wstępem i przypisami opatrzył Jakub Beczek, "Twórczość" 2015, nr 8.