UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Łarpia

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łarpia
Ilustracja
Łarpia w rejonie ul. Goleniowskiej w Starym Mieście w Policach
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 5,8 km
Źródło
Miejsce Cieśnica
Ujście
Recypient

Odra

Współrzędne

53°33′20″N 14°35′45″E/53,555556 14,595833

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: województwo zachodniopomorskie
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Łarpia (do 1945 niem. Larpe) – ramię boczne rzeki Odry w mieście Police na Pomorzu Zachodnim.

Łarpia wiosną

Wody Łarpi wraz z wodami głównego nurtu Odry – Domiąży i innej odnogi Odry – Polickiego Nurtu otaczają największą wyspę PolicPolickie Łąki. Do Łarpi uchodzi Przęsocińska Struga.

Nad Łarpią położone jest Stare Miasto Polic i osiedle Mścięcino.

Łarpia

Do ichtiofauny Łarpi należą głównie ryby takie jak: okoń, płoć, wzdręga, ukleja, szczupak, lin, ciernik, jazgarz, leszcz i krąp, a także raki oraz małże. W wodach Łarpi zaobserwowane zostały bobry[potrzebny przypis].

W 2003 roku, zarejestrowane zostało pozarządowe Stowarzyszenie Ekologiczne "Łarpia" mające na celu oczyszczenie rzeki, promowanie jej terenów jako miejsca do wypoczynku, organizowanie imprez turystycznych i rekreacyjnych, edukację ekologiczną oraz promowanie wędkarstwa, żeglarstwa czy kajakarstwa.

Od Łarpi pochodzi nazwa festiwalu Łarpia Sail Festival.

Zobacz też