UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Mleczna (dopływ Radomki)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mleczna
Ilustracja
Mleczna w Starym Ogrodzie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Rzeka
Długość 27,8 km
Powierzchnia zlewni

348,5 km²

Średni przepływ

1,2 m³/s

Źródło
Miejsce Wolanów
Współrzędne

51°22′27,9″N 20°59′42,9″E/51,374417 20,995250

Ujście
Recypient

Radomka

Miejsce Lisów
Współrzędne

51°30′36″N 21°10′56″E/51,510000 21,182222

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Rzeka Mleczna widok z ul. Okulickiego na południe
Cieki źródłowe rzeki Mlecznej
Ujście Potoku Malczewskiego (z prawej) do Mlecznej

Mlecznarzeka, prawobrzeżny dopływ Radomki o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza ok. 348,5 km²[1].

Bierze początek z kilku cieków źródłowych m.in. spod Kacprowic, Franciszkowa, Wolanowa i Młodocina, które łączą się w jeden ciek w okolicach wsi Gawronie.

Bieg

Płynie na wschód przez stawy hodowlane w Kosowie, po czym skręca na północny wschód i biegnie przez Pruszaków (teren Muzeum Wsi Radomskiej), potem przez Wośniki, Borki (Zalew na Borkach), potem na północ przez Zamłynie, Obozisko, Koniówkę, Młynek Janiszewski, Firlej, Żyła, Wymysł, Młyn Wójtostwo, Krzemień, Wincentów, Augustów, Owadów. Wpada do Radomki w okolicy wsi Lisów.

Historia

Pod koniec VIII w. nad rzeką powstała wczesnośredniowieczna osada (Piotrówka), która dała początek miastu Radom[2]. Na terenie Radomia w obrębie dzielnicy Borki na Mlecznej utworzono zalew rekreacyjny o powierzchni 9 ha[3].

Dopływy

prawe:

lewe:

Dopływy dziś nieistniejące:[potrzebny przypis]

Kontrowersje

Niejasne nazewnictwo i stan prawny górnego odcinka rzeki (powyżej Zalewu na Borkach) powoduje dezorientację co do faktycznego przebiegu i nazewnictwa koryta rzeki. Tymczasem według Mapy Podziału Hydrograficznego Polski (arkusz m3419c oraz m3418d)[4] Mleczna stanowi ciek III rzędu ze źródłami w okolicach Wolanowa na wysokości ok. 198 m n.p.m. W okolicach wsi Franciszków i Gawronie przyjmuje kilka mniejszych cieków m.in. spod Sławna, Garna i Młodocina i dalej, płynąc już jako jeden ciek, przecina drogę krajową numer 7 i zasila stawy w Kosowie. Na niektórych planach Radomia z końca XX wieku jako Mleczna określany był ciek wypływający ze Stawu Malczewskiego i płynący przez Łąki Godowskie, osiedle Południe, Żakowice i Wośniki, lecz według MPHP i jej nazewnictwa ten ciek to Dopływ spod Mazowszan (Strumień Godowski), na Łąkach Godowskich przyjmujący prawy Dopływ spod Janiszpola (Potok Malczewski). Górny odcinek Mlecznej od stawów w Kosowie do połączenia ze Strumieniem Godowskim nazywany też bywa Kosówką (wydaje się, że tą nazwą powinien być nazywany ciek faktycznie przepływający przez Kosów, prawy dopływ Mlecznej według nazewnictwa MPHP nazywany Dopływem spod Augustowa).

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne