UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Poniatówka (dopływ Pełcznicy)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poniatówka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. dolnośląskie

Rzeka
Długość 5,2 km
Spadek

29,4‰

Powierzchnia zlewni

9,5 km²

Źródło
Miejsce południowo-wschodnie podnóże zbocza wzniesienia Czarnuszka po północno-zachodniej stronie od dzielnicy Wałbrzycha – Kozice[1].
Wysokość

500 m n.p.m.

Współrzędne

50°43′14″N 16°16′37″E/50,720556 16,276944

Ujście
Recypient

Pełcznicy

Miejsce na zachód od Skarżyc
Wysokość

ok. 278 m n.p.m.

Współrzędne

50°48′20″N 16°18′04″E/50,805556 16,301111

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: PL-DS
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Poniatówkastruga górska[2] w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich[3].

Rzeka o długości 5,2 km}, prawy dopływ Pełcznicy jest ciekiem V rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Charakterystyka

Źródło strugi położone jest w północno-wschodniej części pasma Gór Wałbrzyskich na wschodnich obrzeżach miejscowości Wałbrzych u południowo-wschodniego podnóża zbocza wzniesienia Czarnuszka po północno-zachodniej stronie od dzielnicy Wałbrzycha – Kozice[1]. W części źródliskowej spływa w kierunku północno-wschodnim, wąską zalesioną doliną. Niżej na poziomie 480 m n.p.m., skręca na północ i płynie dobrze wykształconą szeroką niezalesioną U-kształtną doliną w kierunku dzielnicy Poniatów, gdzie na wysokości ok. 278 m n.p.m., uchodzi do Pełcznicy. Koryto rzeki kamienisto-żwirowe słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne z małymi progami kamiennymi. W większości swojego biegu płynie obok drogi, wśród terenów zabudowanych. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północno-zachodni. Jest to struga górska odwadniająca ze swymi dopływam obszar pomiędzy Nowym Julianowem a Kozicami, dzielnicą Wałbrzycha, płynie poprzez dzielnicę Poniatów o dość luźnej podmiejskiej zabudowie. Zlewnia jest stosunkowo urozmaicona znajdują się w niej zalesione wzgórza Czarnuszki (562 m n.p.m.) najwyższego lokalnego pasma stanowiącego północne przedpole Gór Wałbrzyskich. Rzeka w górnym biegu dzika, w dolnym biegu częściowo uregulowana. Na całej długości charakteryzuje się dużymi spadkami podłużnymi dna i stosunkowo małymi spadkami poprzecznymi szerokiej i rozległej doliny. W zlewni brak jest zbiorników retencyjnych a przewagę stanowią tereny o luźnej zabudowie mieszkaniowej przeważnie jedno i wielorodzinnej. Obecnie część zlewni została zabudowana obiektami przemysłowymi o powierzchni sięgającej 10% zlewni potoku. Znaczny procent użytków rolnych, z których większość stanowią użytki zielone ma wpływ na warunki hydrologiczne potoku[4].

Struga nazwę wzięła od wałbrzyskiej dzielnicy (Poniatów), przez którą przepływa.

Dopływy

Kilka bezimiennych strumieni i potoków mających źródła na zboczach przyległych wzniesień.

Miejscowości nad rzeką

Przypisy

Bibliografia