UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Sanica

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sanica
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. świętokrzyskie

Rzeka
Długość 30,44 km
Źródło
Miejsce na Pogórzu Szydłowskim
Ujście
Recypient

Wschodnia

Miejsce na południowy zachód od Nieciesławic
Wysokość

181,9 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°29′42″N 20°59′08″E/50,495000 20,985556

Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Sanica (Pęcznik, Pęczniak, Czarna[2]) – rzeka, prawobrzeżny dopływ Wschodniej[3] o długości 30,44 km[4] i obszarze dorzecza 255,1 km².

Rzeka płynie na terenie województwa świętokrzyskiego. Przepływa przez teren gmin Chmielnik, Gnojno, Busko-Zdrój, Stopnica i Tuczępy. Przed Nieciesławicami wpada do Wschodniej. Dolinę Sanicy porastają głównie łąki i pastwiska oraz niewielkie skupiska leśne, najczęściej lasy łęgowe, czasem dochodzą do niej lasy sosnowe. W Sanicy żyją płoć, okoń i szczupak. Każdego roku na wiosnę Sanica podtapia okoliczne łąki i pola, użyźniając je. Jest również wyprostowana, a szerokie dno jej doliny zostało zmeliorowane. Szerokość koryta wynosi 2-15 m, a głębokość 0,3-2,5 m.[potrzebny przypis] Jej dopływem jest Stopniczanka.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne