UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Sierpienica

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sierpienica
Ilustracja
Dolina Sierpienicy w Sierpcu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. mazowieckie

Rzeka 3 rzędu
Długość 52,43 km
Powierzchnia zlewni

395,8 km²

Źródło
Miejsce w okolicy wsi Bielsk
Ujście
Recypient

Skrwa

Miejsce Dwa Młyny
Wysokość

ok. 100 m n.p.m.[1]

Współrzędne

52°52′01″N 19°37′50″E/52,866944 19,630556

Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Sierpienicarzeka w Polsce, prawy dopływ Skrwy[2] o długości 52,43 km[3].

Rzeka przepływa przez Sierpc. Jej źródła znajdują się w okolicach Bielska. Uchodzi do Skrwy na 62,6 km jej biegu. Ciekami źródłowymi są Sierpienica Prawa i Lewa, przy czym za ciek główny przyjęto uznawać Sierpienicę Lewą[potrzebny przypis]. Płynie szeroką, miejscami zatorfioną doliną, a otaczająca ją wysoczyzna zbudowana jest z piasków i glin. W początkowym odcinku Sierpienica płynie przez tereny zabudowane. W środkowej części zlewni występuje gęsta sieć strug i rowów. Na tym odcinku płynie przez tereny rolne, głównie łąki. Odwadnia obszar o powierzchni 395,8 km².[potrzebny przypis]

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne