UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1962
Łuków

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: językoznawstwo
Alma Mater

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Doktorat

27 września 1995

Habilitacja

11 czerwca 2008

Profesura

10 marca 2020[1]

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska (ur. 1 kwietnia 1962 w Łukowie) – profesor nauk humanistycznych[2], wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kierownik Zakładu Tekstologii i Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego.

Życiorys

Kariera naukowa

W 1985 uzyskała magisterium za pracę „Konotacja semantyczna słońca w polszczyźnie ludowej” napisaną pod kierunkiem doc. dra hab. Jerzego Bartmińskiego. W 1995 roku doktoryzowała się u niego na podstawie pracy „Sennik jako gatunek polskiego folkloru. Słownik i semantyka”, a w 2008 r. uzyskała habilitację na podstawie dorobku oraz książki pt. „Wzorce tekstów ustnych w perspektywie etnolingwistycznej”. Od 2011 profesor nadzwyczajny UMCS. W latach 1990–2009 sekretarz „Etnolingwistyki”, od 2010 – zastępca redaktora. W latach 2009–2013 zastępca dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UMCS. 1 października 2009 została mianowana kierownikiem a jednocześnie kuratorem Zakładu Tekstologii i Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i zastępcą dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Publikacje

Autorka ponad 200 publikacji i monografii, w tym m.in:

  • Polski sennik ludowy, Lublin: Wydawnictwo UMCS 1996
  • To jest moja druga ojczyzna. Polscy emigranci z Północnej Francji o sobie, Lublin: Wydawnictwo UMCS 1999
  • Przestrach od przestrachu. Rośliny w ludowych przekazach ustnych, Lublin: Wydawnictwo UMCS 2000
  • Wzorce tekstów ustnych w perspektywie etnolingwistycznej,Lublin: Wydawnictwo UMCS 2008
  • Tekstologia [współautor: Jerzy Bartmiński], Warszawa: Wydawnictwo PWN  2009

Prywatnie

Córka Józefa i Marianny z domu Łukasiewicz i (od 22 września 2001 roku) druga żona prof. Jerzego Bartmińskiego[3]. Wraz z mężem mieszka w Lublinie.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2022-09-20].
  2. prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska - Jednostki i pracownicy - Strona główna UMCS, www.umcs.pl [dostęp 2021-06-30].
  3. Stanisław Bartmiński, Z chałupy w świat, 2014.