UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Strug (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strug
Ilustracja
W pobliżu ujścia do zalewu w Rzeszowie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Rzeka
Długość 35 km
Ujście
Recypient

Wisłok

Miejsce Rzeszów
Współrzędne

50°00′15″N 21°59′38″E/50,004167 21,993889

Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Strugrzeka w województwie podkarpackim o dł. ok. 35 km, prawy dopływ Wisłoka[1]. Jej średnia szerokość wynosi od 3 do 5 m, przy głębokości nie przekraczającej 3 m. Górny bieg Struga od ujścia Tatyny nosi nawę Ryjak[1]. Do rzeki wpadają potoki Chmielnik (w Kielnarowej) i Tatyna (na południe od Borku Starego). Dno ma charakter mulisty i kamienisto-żwirowy. Do jego fauny zaliczają się: klenie, jazie, okonie i pstrągi, a także szczupaki[2].

Miejscowości w dolinie rzeki utworzyły Regionalne Towarzystwo Rolno-Przemysłowe „Dolina Strugu” z siedzibą w Błażowej.

Zobacz też

Przypisy