UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Ukleja (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukleja
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 48 km
Powierzchnia zlewni

453 km²

Źródło
Miejsce Dłusko, Pojezierze Ińskie
Ujście
Recypient

Rega

Miejsce Jezioro Lisowskie
Współrzędne

53°45′11″N 15°16′15″E/53,753056 15,270833

Mapa
Mapa rzeki
Uproszczona mapka Regi z jej dopływami
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Uklejarzeka w północno-zachodniej Polsce, lewy dopływ rzeki Regi o długości 48 km i powierzchni zlewni 453 km²[1].

Rzeka bierze swoje źródło od jeziora Dłusko na Pojezierzu Ińskim, w gminie Węgorzyno[1]. Ukleja częściowo o charakterze górskiego potoku, płynie na północny zachód przez kilka stawów rybnych, jeziora Woświn i Mielno. Następnie przechodzi przez jezioro Okrzeja na Wysoczyźnie Łobeskiej. Dalej łączy się rzeką Sępólną i uchodzi do Jeziora Lisowskiego, będącym częścią rzeki Regi.

Ukleja początkowo płynie szeroką doliną do szerokości 0,5 km przy spadku podłużnym 1,2‰, następnie do ujścia Sąpólnej w wąskim wąwozie zwiększając spadek do 1,8‰. Ostatni odcinek 1,8 km jest pod wpływem cofki spiętrzenia wód na Jeziorze Lisowskim. Ukleja wraz z rzeką Sąpólną tworzy największy południowy dopływ rzeki Regi[2].

W 2008 r. przeprowadzono badania jakości wód Uklei w punkcie ujścia do Regi. W ich wyniku oceniono elementy fizykochemiczne na II klasy, elementy biologiczne określono na II klasy, a stan ekologiczny na dobry. W ogólnej dwustopniowej ocenie stwierdzono dobry stan wód Uklei[3].

Nazwę Ukleja wprowadzono urzędowo w 1948 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę rzeki – Ückeley[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Jerzy M. Kosacki, Jan Krzysztoń: Miasto i gmina Węgorzyno. Słownik krajoznawczy. Materiały z inwentaryzacji krajoznawczej województwa szczecińskiego. Szczecin: Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Szczecinie, 1991, s. 8.
  2. Program Ochrony Środowiska Powiatu Gryfickiego, 7.3.1. Rzeki
  3. Ocena jakości wód powierzchniowych w woj. zachodniopomorskim w roku 2008. WIOŚ Szczecin, 2009-07-10, s. 8.
  4. Rozporządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 października 1948 r. (M.P. z 1948 r. nr 78, poz. 692, s. 22)