UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Wilkowa (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilkowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Źródło
Miejsce na wschód od wsi Orle
Wysoczyzna Łobeska
Ujście
Recypient

Piaskowa

Współrzędne

53°56′09″N 15°28′25″E/53,935833 15,473611

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Wilkowarzeka[1] w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim; lewobrzeżny dopływ strugi Piaskowej.

Rzeka bierze swoje źródło z niewielkiego obniżenia w rejonie wsi Orle[2] na Wysoczyźnie Łobeskiej, skąd płynie na północ i omija wieś Pogorzelicę. Płynie między wsią Radowo Wielkie a Wołkowo, następnie biegnie w kierunku północno-zachodnim gdzie przepływa przez kompleks stawów rybnych w Malińcu, oddając część tam swoich wód. Płynie dalej na północ po terenach leśnych i uchodzi do lewego brzegu Piaskowej.

Nazwę Wilkowa ustalono urzędowo w 1948 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Wolfs Bach[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. 4.6.1. Obszary zasobowe. W: Plan rozwoju lokalnego gminy Radowo Małe wraz z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym na lata 2007-2013. UG Radowo Małe, 2007-12, s. 31.
  3. Rozporządzenie Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 października 1948 r. (M.P. z 1948 r. nr 78, poz. 692, s. 22)