UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Jasiołka

Z Wedapedia
Wersja z dnia 18:59, 19 mar 2021 autorstwa imported>Rrudzik (Anulowanie wersji 62671136 autorstwa 178.216.136.225 (dyskusja)w dopełniaczu końcówka -i zobacz przypis Hydronimy)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jasiołka
Ilustracja
Jasiołka,widok z mostu we Wrocance
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

 podkarpackie

Rzeka
Długość 76 km
Powierzchnia zlewni

513,2 km²

Średni przepływ

6,3[1] m³/s Jasło

Źródło
Miejsce na stokach góry Kanasiówki
Wysokość

ok. 800 m n.p.m.

Współrzędne

49°21′06″N 21°56′44″E/49,351667 21,945556

Ujście
Recypient

Wisłoka

Miejsce Jasło
Wysokość

225 m n.p.m.[2]

Współrzędne

49°45′08″N 21°27′40″E/49,752222 21,461111

Szlak
RiverIcon-Spring.svg 76 Kanasiówki
800 m n.p.m.
RiverIcon-AffluentR.svg Jasiel
RiverIcon-AffluentL.svg Jasiennik
RiverIcon-AffluentL.svg Węgierka
RiverIcon-AffluentL.svg Wasilówka
RiverIcon-AffluentR.svg Jakusztyna
RiverIcon-AffluentR.svg Chyżny
RiverIcon-AffluentL.svg Biełcza
RiverIcon-AffluentR.svg Daliówka
RiverIcon-AffluentL.svg Ostrzesz
RiverIcon-AffluentR.svg Biały Potok
RiverIcon-AffluentL.svg Panna
RiverIcon-AffluentR.svg Ambrowski Potok
RiverIcon-City.svg Dukla
RiverIcon-AffluentL.svg Dukiełka
RiverIcon-AffluentR.svg Jasionka
RiverIcon-AffluentL.svg Młynówka
RiverIcon-AffluentL.svg Sośnik
RiverIcon-City.svg Jedlicze
RiverIcon-AffluentL.svg Chlebianka
RiverIcon-AffluentL.svg Czarny Potok
RiverIcon-City.svg Jasło
RiverIcon-estuary.svg 0 Wisłoka
225 m n.p.m
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Jasiołkarzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawy dopływ Wisłoki[3]. Ma ona długość 76 km, a powierzchnia dorzecza wynosi 513,2 km².

Historia

W roku 1869 dorzecze Jasiołki i okolic opisał m.in. Wincenty Pol; Na obszarze Wisłoki uderza nas fakt inny; całą tę okolicę, którą obszar Wisłoki, Ropy, Jasły, Jasełki i średniego Wisłoka zajmuje, osiedli tak zwani Głuchoniemcy od dołów Sanockich począwszy, to jest od okolicy Komborni, Haczowa, Trześniowa aż po Grybowski dział: Gorlice, Szymbark i Ropę od wschodu na zachód, ku północy aż po ziemię Pilźniańską która jest już ziemią województwa Sandomierskiego. Cała okolica Głuchoniemców jest nowo-siedlinami Sasów; jakoż strój przechowali ten sam co węgierscy i siedmiogrodzcy Sasi. Niektóre okolice są osiadłe przez Szwedów, ale cały ten lud mówi dzisiaj na Głuchoniemcach najczystszą mową polską dijalektu małopolskiego, i lubo z postaci odmienny i aż dotąd Głuchoniemcami zwany, nie zachował ani w mowie ani w obyczajach śladów pierwotnego swego pochodzenia, tylko że rolnictwo stoi tu na wyższym stopniu, a tkactwo jest powołaniem i głównie domowem zajęciem tego rodu[4].

Na rzece przebiega historyczna granica między Małopolską a Rusią Czerwoną.

Bieg rzeki

Źródła Jasiołki leżą w Beskidzie Niskim, na wysokości ok. 800 m n.p.m. na zachodnich stokach góry Baba (zwanej też Kanasiówką, 823 m n.p.m.) w Jaśliskim Parku Krajobrazowym. Spływa początkowo w kierunku północno-zachodnim. Górny bieg rzeki na długości ok. 5,5 km od źródeł chroniony jest rezerwatem przyrody o nazwie „Źródliska Jasiołki”. W dalszym swoim biegu tworzy piękny przełom pomiędzy górami Ostrą (687 m n.p.m.; na południu), a Piotrusiem (727 m n.p.m.; na północy). Dalej mija wieś Trzcianę, gdzie na terenie zniszczonym przez wydobycie żwiru z koryta rzeki od dawna planuje się budowę zapory na Jasiołce. Następnie przebija się wąskim przesmykiem pomiędzy masywem Cergowej na wschodzie a Kilanowskiej Góry na zachodzie, gdzie w rejonie Nowej Wsi zmienia kierunek na północny. Po minięciu Dukli, opuszcza tereny Beskidu Niskiego. Przecina wschodni kraniec Pogórza Jasielskiego. Tu zwalnia bieg i z górskiego strumienia staje się rzeką. Na wysokości wsi Niżna Łąka zmienia ponownie kierunek na północno-zachodni. Dalej płynie przez tereny Dołów Jasielsko-Sanockich. W Jaśle, na wysokości ok. 225 m n.p.m. wpada do Wisłoki.

Dopływy

Lewobrzeżne
Prawobrzeżne

Miejscowości położone nad Jasiołką

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Serwis pogodowy IMGW
  2. Jasiołka, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 480.
  3. Hydronimy. Wody bieżące. s. 93
  4. Wincenty Pol. Historyczny obszar Polski; rzecz o dijalektach mowy polskiej. Kraków 1869.

Szablon:Dopływy Jasiołki