UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Łukawica (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łukawica
Ilustracja
Ujście Łukawicy do Sanu
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość ok. 34 km
Źródło
Miejsce w miejscowości Słupie
Ujście
Recypient

San

Miejsce naprzeciwko Wólki Turebskiej
Współrzędne

50°39′27″N 21°59′53″E/50,657500 21,998056

Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Łukawicarzeka we wschodniej Polsce, prawobrzeżny dopływ Sanu. Jej źródło znajduje się we wsi Słupie przy drodze wojewódzkiej nr 857. Łączy się z Sanem pomiędzy Wolą Rzeczycką a Wólką Turebską. W Brzezinach i Malińcu Łukawica zasila dwa kompleksy stawów rybnych, a niedaleko Rzeczycy Długiej wpływa do niej struga Dębowiec[1]. W tej samej wsi z prawej strony wpada do niej ciek z okolic Jastkowic (dopływ spod Goliszowca). Cechą charakterystyczną Łukawicy i jej dopływów jest duży udział stawów rybnych oraz bagien w zlewni[2]. Łukawica na odcinku ok. 3 kilometrów w środkowym biegu przepływa przez rezerwat przyrody Łęka, stanowiąc jego wschodnią granicę.

Koryto rzeki jest piaszczyste, miejscami ilaste. W Łukawicy stwierdzono występowanie 8 gatunków ryb: szczupaka, płoci, śliza, kiełbia pospolitego, jelca pospolitego, okonia pospolitego, jazia i sumika karłowatego [3]. W rzece żyją także bobry, ich liczne tamy można spotkać na całej długości Łukawicy.

Wsie nad rzeką

Zobacz też

Przypisy

  1. Dębowiec. W: Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 54. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Łukawica - leśna rzeczka.
  3. Piotr Bednarek, Fragmentacja rzek w północnej części Kotliny Sandomierskiej, 2020, DOI10.13140/RG.2.2.26410.64968 [dostęp 2020-12-01] (słow.).