UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Wapienica (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wapienica
Ilustracja
Próg wodny na rzece Wapienica poniżej zbiornika "Wielka Łąka"
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

województwo śląskie

Rzeka
Długość 20,6 km
Źródło
Miejsce na stoku Błatniej
Wysokość

ok. 800 m n.p.m.

Współrzędne

49°44′56″N 18°54′45″E/49,748889 18,912500

Ujście
Recypient

Iłownica

Miejsce w Czechowicach-Dziedzicach
Wysokość

ok. 240 m n.p.m.

Współrzędne

49°54′45,0″N 18°59′11,2″E/49,912500 18,986444

Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Wapienicarzeka w Polsce o długości 20,6 km mająca swoje źródła na północnym stoku góry Stołów oraz na stoku Błatniej w Beskidzie Śląskim.

Uchodzi do rzeki Iłownicy. W jej górnym biegu, w Dolinie Wapienicy, w 1932 utworzono zaporę. Jezioro powstałe w wyniku wybudowania zapory nosi nazwę Jezioro Wielka Łąka. W zbiorniku żyją pstrągi a poniżej zbiornika głowacze. Wędkować można od źródeł do rzeki Iłownica, dozwolone przynęty sztuczne zgodnie z regulaminem PZW Katowice .

W górnym biegu (do sztucznego zbiornika) rzeka prowadzi wody I klasy czystości. Poniżej oczyszczalni ścieków "Beskidiana" prowadzi wodę III klasy czystości.

Średni spadek wynosi 22 m/km[1]

Zobacz też

Przypisy

  1. Aleksander Dorda: Środowisko abiotyczne. Charakterystyka hydrograficzna. Rzeki i potoki. Dorzecze Małej Wisły. W: Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych pod redakcją Idziego Panica. T. I: Śląsk Cieszyński w czasach prehistorycznych. Cz. pierwsza: Środowisko przyrodnicze. Cieszyn: Starostwo Powiatowe, 2009, s. 65. ISBN 978-83-926929-2-8.

Linki zewnętrzne