UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Szkarpawa

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szkarpawa
Ilustracja
Szkarpawa zimą
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 25,4 km
Powierzchnia zlewni

780 km²

Źródło
Miejsce Gdańska Głowa
Współrzędne

54°16′03″N 18°56′57″E/54,267500 18,949167

Ujście
Recypient

Zalew Wiślany

Miejsce Osłonka
Współrzędne

54°16′09″N 19°15′14″E/54,269167 19,253889

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, po prawej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: powiat nowodworski (województwo pomorskie)
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, po prawej znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Szkarpawarzeka będąca kiedyś jednym z ramion ujściowych Wisły, teraz oddzielona od niej śluzą Gdańska Głowa i praktycznie pozbawiona prądu. Dawniej nazywana była Wisłą Elbląską.

Most zwodzony na Szkarpawie w Drewnicy

Uchodzi do Zalewu Wiślanego dwoma ramionami – właściwą Szkarpawą we wsi Osłonka, niedaleko ujścia Nogatu i odnogą zwaną Wisłą Królewiecką w Kobylej Kępie, oddzielającą się od głównego koryta w odległości 16 km od Gdańskiej Głowy.

Rzeka na całej długości jest obwałowana i żeglowna, stanowi część drogi wodnej GdańskElbląg. Głębokość toru wodnego wynosi ok. 2,5 m, na niektórych odcinkach jest on oznakowany. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[1], Szkarpawa ma klasę żeglowną II na całej długości.

Wody Szkarpawy według kryterium bakteriologicznego i fizyko­chemicznego zaliczane są do pozaklasowych.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • Locja Szkarpawy dla żeglarzy i wodniaków Piotra Saleckiego [1]