UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Tuja (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tuja
Ilustracja
Tuga w Nowym Dworze Gdańskim
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 49,2 km
Powierzchnia zlewni

267,6 km²

Źródło
Miejsce okolice Cypla Mątowskiego
Ujście
Recypient

Szkarpawa

Miejsce na wschód od Rybiny
Współrzędne

54°17′04″N 19°08′20″E/54,284444 19,138889

Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Tuja[1] (także Tuga) – rzeka na Żuławach Wiślanych, prawy dopływ Szkarpawy. Źródła ma w okolicach Cypla Mątowskiego. Do lat siedemdziesiątych XX wieku była żeglowna, czego świadectwem są most zwodzony w Nowym Dworze Gdańskim i pozostałości nabrzeża przy spichlerzu w tym mieście. Obecnie rzeka o słabym nurcie i zarastającym korycie, dostępna tylko dla niewielkich jednostek sportowych.

Górny bieg do Nowego Dworu Gdańskiego nosi nazwę Święta[1].

Do 2018 przewidywane jest zastąpienie dotychczasowego mostu stałego w Żelichowie mostem zwodzonym oraz remont mostu w Tujsku, co umożliwi żeglugę do budowanej przystani żeglarskiej w Nowym Dworze Gdańskim[potrzebna aktualizacja?][2].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Jachtem do Nowego Dworu Gdańskiego. Powstanie 12 km nowego szlaku wodnego, „Flash Panorama Pomorza” (4(53)), kwiecień 2017, s. 5, ISSN 2392-2869.

Linki zewnętrzne