UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Tanew

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tanew
Ilustracja
Rezerwat "Nad Tanwią"
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. podkarpackie, woj. lubelskie

Rzeka
Długość 114,25 km
Powierzchnia zlewni

2 338,14 km²

Średni przepływ

13,1 m³/s u ujścia

Źródło
Miejsce na Roztoczu Wschodnim, koło Huty-Złomów
Wysokość

308 m n.p.m.

Współrzędne

50°17′04,0″N 23°20′43,6″E/50,284444 23,345444

Ujście
Recypient

San

Miejsce poniżej Ulanowa
Wysokość

153,5 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°29′33,9″N 22°15′26,7″E/50,492750 22,257417

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: POL
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Tanewrzeka, prawostronny dopływ Sanu[2] o długości 114,25 km[3] i powierzchni zlewni 2.339 km².

Rzeka wypływa na południowym Roztoczu, z bagien między wsiami Huta Stara i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka, a jedno ze źródeł znajduje się we wsi Łukawica w powiecie lubaczowskim województwa podkarpackiego. Tanew płynie na północny wschód i przepływa przez Narol. Następnie opuszcza Roztocze i przecina południową część leśnego kompleksu Puszczy Solskiej. W okolicach Suśca uchodzi do Tanwi Jeleń z najwyższym naturalnym wodospadem na Roztoczu (1,5 m). Dalej Tanew meandruje południowym skrajem Puszczy Solskiej w kierunku zachodnim, przyjmując dopływy: Wirową (od południa), a od północy Sopot i Szum. W okolicy wsi Harasiuki Tanew przyjmuje kolejny duży dopływ – Ładę. Następnie płynie przez południowy skraj Lasów Janowskich i wpada do Sanu w miasteczku Ulanów na wysokości 154 m n.p.m.

Dolina Tanwi oddziela Równinę Biłgorajską (na północy) od Płaskowyżu Tarnogrodzkiego (na południu). Dla ochrony obszaru źródliskowego utworzono Rezerwat przyrody Źródła Tanwi. Odcinek doliny Tanwi jest objęty rezerwatem "Nad Tanwią", chroniącym unikatowe progi skalne (tzw. szumy albo szypoty) w dnie rzeki.

Od miejscowości Narol do ujścia organizowane są spływy kajakowe[4].

Główne dopływy

Miejscowości nad Tanwią

Zobacz też

Przypisy