UWAGA
Strona jest ponownie oddana do uzytku po zabiegach konfiguracyjnych. Jeśli zobaczą Państwo na niej jakieś błedy techniczne, prosimy o ich zgłoszenie.

Większość artykułów w portalu to nasze własne teksty z kluczowych dziedzin związanych z naszą misją. Spora część materiałów pochodzi też z polskiej wersji Wikipedii, gdzie były odrzucone ze względu na politykę redaktorów (przeczytaj o krytyce Wikipedii). Są też i takie, które zostały przeniesione na nasze strony, gdyż stanowią istotne uzupełnienie merytorycznej treści naszego serwisu. Wszystkie artykuły podlegają edycji przez naszych Użytkowników, dlatego ich wersje mogą się różnić od prezentowanych na innych witrynach.

Solinka (rzeka)

Z Wedapedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Solinka
Ilustracja
Solinka w Cisnej
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Lokalizacja

Bieszczady Zachodnie

Rzeka
Długość 48,1 km
Powierzchnia zlewni

376,7 km²

Średni przepływ

8,5 m/s m³/s Terka[1]

Źródło
Miejsce Masyw Hyrlatej
Wysokość

ok. 1000 m n.p.m.

Współrzędne

49°08′39,5″N 22°17′02,7″E/49,144306 22,284083

Ujście
Recypient

San (Jezioro Solińskie)

Miejsce Bukowiec
Wysokość

ok. 410 m n.p.m.

Współrzędne

49°19′22,9″N 22°25′16,7″E/49,323028 22,421306

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Brak mapy: Bieszczady Zachodnie
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Solinkarzeka w Bieszczadach Zachodnich, największy po Osławie bieszczadzki dopływ Sanu. Ma 48,1 km długości[2] i jest pod tym względem trzecia w Bieszczadach. Jej źródła znajdują się na południowych stokach Rosochy w masywie Hyrlatej, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Uchodzi do Jeziora Solińskiego we wsi Bukowiec (poziom wody ok. 410 m n.p.m.).

Na początku opływa od zachodu masyw Hyrlatej, przepływając przez miejscowość Solinka. Następnie płynie w kierunku wschodnim, przez Żubracze oraz Majdan, oddzielając Wysoki Dział od pasma granicznego. Dalej, za Cisną, czyli największą miejscowością leżącą nad tą rzeką, jej dolina jest granicą pomiędzy Pasmem Łopiennika i Durnej a należącym do pasma granicznego grzbietem Jasła. W rejonie Dołżycy skręca na północ i wpływa pomiędzy masywy Łopiennika oraz Falowej. Za wsią Buk wpada z prawej strony największy dopływ – Wetlina. Następnie, przez Polanki, Terkę oraz Bukowiec, osiąga Jezioro Solińskie. Jej wody tworzą zachodnią część zbiornika, która w okolicach Polańczyka łączy się z Sanem płynącym we wschodnim odgałęzieniu.

Ponad połowa długości (27 km – 56%) przepływa przez Gminę Cisna[2].

Ważniejsze dopływy

  • prawe:
  • lewe:
    • Wołkowyjka

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.
  • Bieszczadzkie rzeki i potoki. [dostęp 7 lipca 2008].zły zapis daty dostępu
  • Wojciech Krukar: Środowisko geograficzne gminy Cisna. W: Stanisław Kryciński: Bieszczady. Słownik historyczno-krajoznawczy. Część 2. Gmina Cisna. Warszawa: Wydawnictwo Stanisław Kryciński, 1996. ISBN 83-85531-07-6.